Rovnováhu vnímám jako cestu ke štěstí. Valí se toho na nás každý den tolik, že jsme konfrontování s obrovským množstvím informací, které se neustále mění, že je čím dál těžší se od nich odprostit. Nebo alespoň od těch pracovních. Práce se dnes prolíná i do našeho soukromí, protože žijeme v době, kdy je žádoucí být neustále k dispozici. Být na mobilu a být on-line.

Většina z nás se tomuto režimu vědomě či nevědomě přizpůsobila, taková je doba. Jsme tedy v situaci, kdy jsme pořád ve střehu, přemýšlíme nad pracovními úkoly a mozek neustále pracuje. Jak se ale dokázat od toho všeho odprostit a udělat si čas na sebe?

V první řadě se musíme naučit soustředit na to, co právě děláme. Jak se říká být „Tady a teď“. Tím totiž začneme být efektivní a budeme jednotlivé činnosti jednak dělat kvalitně, ale také rychleji.

Můžeme začít tím, že se v práci budeme soustředit na rozdělanou činnost a budeme se učit nenechat se vyrušovat. Asi to nepůjde hned, ale vyplatí se vytrvat. Když se toto naučíme dělat v práci, snadno to přeneseme i domů a do dalších činností, které jsou pro nás důležité.

Dalším krokem je naučit se plánovat tak, abychom v diáři neměli pouze práci. Rovnováha je o tom najít vhodný systém práce s časem, abychom si dokázali dopřát i čas na vlastní regeneraci. Jak tělesnou, tak i duševní, která je v dnešní době v honbě za lepšími pracovními výsledky velmi podceňovaná. Další oblasti, které bychom se měli naučit zanést do diáře, je čas na naší rodinu a na vlastní osobní rozvoj. Takto využitý čas je k nezaplacení.

Život není jenom o práci, ani jenom o rodině či celoživotním vzdělávání. Dlouhodobě spokojení můžeme být, když dokážeme tyto činnosti v životě dostat do rovnováhy. Život je rozmanitý, plný nečekaných situací, a je jen na nás, zda se jim otevřeme a dokážeme ho plnohodnotně naplnit ve všech oblastech, které nám nabízí. Jinak ze sebe necháme udělat otroky své práce a toho, co od nás očekávají druzí.

0
Would love your thoughts, please comment.x