Asi se Vám také občas stane, že prožíváte slabší období. Že na sobě cítíte jakousi negativní deku, která Vám brání prožívat život naplno a být s tím, co se nám v životě děje v souladu. Někdy je to krátká vlna, když jsme nespokojeni, někdy se z toho vyklube třeba depka nebo něco horšího. I to je život. Dnes pominu to, že příčinou jsme vždy my, protože se nám děje to, co jsme si ve své hlavě vytvořili.

V těchto chvílích, kdy pochybujeme o všem možném a přemýšlíme, proč se nám to či ono děje nebo zda má život vůbec nějaký smysl, vám může pomoci deník vděčnosti nebo radosti. Je to vlastně velmi jednoduchý nástroj, který je ale velmi silný. Jednoduchost tkví v tom, že k tomu v podstatě nic nepotřebujete, stačí vám nějaký sešit nebo blok a tužka. Mám vyzkoušené 2 metody:

1) Deník vděčnosti

Začněte si psát takzvaný deník vděčnosti. Spočívá s v tom, že si každý den uděláte chvilku pro sebe a začnete psát o tom, za co jste vděčný. Můžete to dělat za jednotlivý den, nebo tam zaznamenat cokoliv vás napadne, bez ohledu na čas. Když totiž začneme přemýšlet nad tím, za co jsme vděční, dostaneme se často do různých situací, které se stali dříve. Proto je lepší si neklást limity. Ale pokud chcete jít systematičtěji, zaměřte se vždy na den. Uvidíte, že je za co být vděčný.

2) Deník radosti

Tohle je obdoba první varianty, jen se více zaměřuje na to, co nám činí radost. Každý den večer si napište 3 věci, které Vám přes den zvedli náladu, cítili jste pocit radost nebo se Vám stalo prostě něco příjemného, nebo jste něco příjemného pro někoho udělali vy (zde je samozřejmě na místě předpoklad, že jste z toho měli radost). K tomu si můžete napsat 1 věc, kterou byste třeba udělali jinak nebo byste se v ní chtěli zlepšit. Můžete tak svůj deník posunout na další úroveň, kdy na sobě budete vědomě pracovat. Uvidíte, 3 věci, lidi nebo situace, které Vám udělali radost najdete vždycky. Opravdu vždycky. Záleží totiž jenom na tom chtít vidět ty hezké věci. I když nám je špatně, máme depresi apod. Vždycky se každý den děje spousta pozitivních věcí, ale my jsme si jich zapomněli všímat, protože je bereme jako samozřejmost.

Ať už si budete psát deník vděčnosti nebo deník radost, nebo oba, je úplně jedno. Důležité je, začít si uvědomovat, co se kolem nás děje a jak přemýšlíme. Spousta věcí je pro nás samozřejmostí, přitom žijeme v době největšího blahobytu. A udržení si radostné a optimistické mysli, i když se věci třeba zrovna nedějí tak, jak bychom si přáli, nám může pomoci dané období lépe zvládnout a nají v sobě novou sílu. Nebudete jen čekat na to, až se daná situace nějak přežene, nebo až se něco stane, ale naučíte se i v takových situacích vnímat život v celé své kráse. Budete vy jeho strůjcem a ne jen obětí „špatných“ okolností.

Uvidíte, jak se vám pohled na svět začne měnit pod rukama.

0
Would love your thoughts, please comment.x