Slovo meditace se stalo v dnešním světě jakousi cool záležitostí. Co je ale její smysl a jak meditovat? Když začne člověk s meditací, často to není na počátku nic jednoduchého. Proč? Protože to ne vždy od jde. Zastavit se, uvolnit se do takové míry, abychom se dostali dovnitř sebe, ke své podstatě, není zas tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Pokud jste někdy zkoušeli meditovat, asi mi dáte za pravdu.

Při meditaci se mi stávalo, že místo abych se uvolnila, tak mi jelo v hlavně tolik myšlenek, že to nešlo zastavit. A čím víc jsem se snažila uvolnit, tím to bylo horší. Jakmile s tím začne člověk bojovat a snaží se myšlenky zahnat nebo je zničit (to opravdu nejde), nemůže být nikdy uvolněný.

Dnes přináším několik myšlenek, které nám předal Tibetský duchovní vůdce Tulku Lama Lobsang na jeho semináři o učení Lu-Jong.

To že vidíme, že máme myšlenky, není nic špatného, je to vlastně 1. krok. Že si je vlastně vůbec uvědomujeme už je velmi důležité. Když se podíváme se do svého nitra, tak vidíme, že tam máme tolik myšlenek, to je ale v pořádku. Nejsou špatné ani dobré, myšlenky prostě jsou. 2. krok je snížit jejich počet. Tomu v Indii říkají cvičení prázdnoty – snižovat počet myšlenek až bude jen 1 myšlenka, která se postupně rozplyne. Je třeba si uvědomit právě onu prázdnotu, protože dokud má člověk myšlenku, není svobodný.

Trénujme uvolnění

Představte si, že mysl je voda a myšlenky jsou kresba na vodě. Když se uvolníme, jako se voda uklidní, to, co na ní bylo nakreslené, zmizí. Nemusíme jí pomáhat, stačí, že se hladina uklidní a stejné je to s naší myslí. Jak říká Tulku „Nejsou špatné myšlenky, nezahánějte je, nebuďte naštvaní, že tam jsou, to je v pořádku. Práci s myšlenkami je ale třeba trénovat.“ Myšlenky nezastavujte – jen se uvolněte, myšlenka se musí nechat, jenom se jí naučte zmenšovat, až bude maličká a zmizí sama.

Co je cílem meditace podle Tulku Lama Lobsanga?

V meditaci v podstatě hledáme domov. Cílem meditace je, dostat se domů. Odhalit svou podstatu. Mít lásku bez podmínek a jestli chcete dobrý život, je třeba to trénovat.

Pozvánka na setkání

Tibetský duchovní vůdce Tulku Lama Lobsang nás potěší svojí přítomností i v roce 2018 v termínu 15.3. – 16.3. Téma učení pro toto setkání je Rozvíjení našeho vlastního léčebného potenciálu. Pokud na sobě chcete pracovat, něco nového naučit, nebo se jen sektat s pozitivně naladěnými lidmi, jste srdečně zváni. Více informací o akci naleznete zde http://sshantiheal.cz/tulku-lama-lobsang/

0
Would love your thoughts, please comment.x