Jaro je v plném proudu a pokud chodíte ven do přírody, jistě Vám neuniklo, že se příroda probudila a vše kolem kvete. Mimo krásně kvetoucích květin všechno druhu můžete při svých procházkách přírodou sbírat bylinky, ze kterých si můžete v zimě vařit třeba čaj. Ráda bych Vás seznámila s bylinkami, které chodím do přírody sbírat a které se staly neoddělitelnou součástí mého života.

Nejprve bych chtěla zdůraznit, že moje povídání není žádný odborný rozbor bylin, pouze se chci s Vámi podělit o moje zážitky, které s bylinkami mám. Chci Vám ukázat, že si z „úplně obyčejných“ bylinek můžete uvařit výborný čaj, nebo třeba vyrobit mastičku, bez umělých barviv, ochucovadel a bůhví čeho ještě. Bylinkový čaj lze totiž udělat i z jedné nebo dvou bylinek (někdy méně znamená více), je však potřeba při jejich sběru dodržet určité zásady:

  • Nikdy nesbíráme bylinky, které neznáme, i když se to nezdá, i bylinkami si můžete ublížit. Určitě neplatí, že když mi bylinka nepomůže, aspoň mi neublíží.
  • Bylinky sbíráme pouze suché, nikdy pokud je mokro (po dešti, za rosy). Pokud je bylinka při sběru mokrá, většinou zčerná a můžete jí vyhodit.
  • Bylinky bychom měli sušit nejlépe na tmavém, suchém místě, kde je dobrá výměna vzduchu. Dobře usušená bylinka se pozná podle toho, že ji lze snadno rozdrobit v dlaních na prášek.
  • Usušené bylinky bychom měli skladovat v tmavých, dobře uzavíratelných sklenicích (nejlépe se zabroušeným hrdlem) na suchém místě, mám vyzkoušené, že stačí bylinky skladovat třeba v zavařovacích sklenicích, ale dobře uzavřených, aby se k nim nedostala vlhkost, a v temnu. Pokud byste skladovali bylinky na světle, vyblednou a ztratí svoji sílu.

Teď už pomalu k tomu, co teď můžete sbírat třeba při nedělní procházce do lesa. V tomto období začínají růst nové listy jahodníku, maliníku a ostružiníku. Nevybrala jsem tuto trojici náhodou, ale proto, že tvoří základ čajových směsí. K těmto třem bylinám pak stačí přidat jakoukoli další bylinku (například černý bez) a máte výborný čaj.

Jahodník

  • roste zejména na lesnatých stráních a na kraji lesa, kde svítí aspoň nějakou část dne slunce,
  • sbíráme list, nejlépe brzy z rána kolem 7 hodiny ranní (nebo aspoň dopoledne) v době těsně před rozkvětem nebo v době květu
  • je močopudný
  • jeho účinky jsou malé, proto ho dáváme zejména do čajových směsí, které příjemně provoní
  • víte, že rozmačkané jahody (myslím tím plody) se smetanou (samozřejmě bez cukru) lze použít jako pleťovou masku? Nejlépe přes noc a ráno omýt teplou vodou

Maliník

  • roste zejména na lesních mýtinách s dostatkem slunce
  • sbíráme listy, nejlépe kolem 10. hodiny dopoledne
  • tlumí křeče při menstruačních bolestech
  • stejně jako u jahodníku jsou jeho účinky malé, proto ho dáváme zejména do čajových směsí
  • víte, že maliny (plody) jsou výborné, pokud má Vaše dítě horečku – pěkně ji ztlumí, takže je dobré mít nějaké maliny v mrazáku

Ostružiník

  • většinou se vyskytuje na místech spolu s maliníkem
  • sbíráme listy před rozkvětem odpoledne mezi 14. – 16. hodinou
  • je močopudný, staví krvácení a desinfikuje močové a trávicí ústrojí, je protiprůjmový
  • stejně jako u obou předešlých jsou jeho účinky malé, proto ho dáváme zejména do čajových směsí

(informace o času sběru a účincích jsem načerpala z knihy Herbář léčivých bylin I- – VII. díl pánů Jiřího Jančy a Josef A. Zentricha).

O plodech jahodníku, maliníku ani ostružiníku se nezmiňuji, protože předpokládám, že určitě většina z Vás sbírá jahody, maliny, nebo ostružiny. Plody se dají zpracovat také různě. Můžete je dát do mrazáku, uvařit si domácí sirup, vynikající domácí marmelády nebo džemy, anebo si vyrobit třeba domácí víno (to jsem ještě nezkoušela, ale co není, může být).

Pozornému čtenáři jistě neuniklo, že každá z těchto „bylinek“ se sbírá v jinou denní dobu. Co s tím, máme chodit na sběr každé zvlášť? Většinou to řeším tak, že chodím do lesa dopoledne. Jahodníku určitě nevadí, že ho sbírám dopoledne a ne přímo kolem 7. hodiny ranní a s ostružiníkem se „domluvím“ a sbírám ho společně s maliníkem, nebo na něj vyrazím někdy jindy.

Ještě malé upozornění. Chcete-li použít bylinky třeba pokud jste nachlazení, musíte jim dát čas, aby Vám mohli pomoct. Bylinky jsou dary Matky přírody, takže určitě nečekejte, že budou stejně rychlé, jako když si vezmete uměle vyrobený lék. O bylinkových čajích se říká, že jsou svými účinky podobné, jako káva, proto je dobré pít v průběhu dne také obyčejnou vodu.

A příště bychom se mohli podívat na rozdíl mezi nálevem, odvarem atd. a samozřejmě přidáme zase nějakou bylinku.

0
Would love your thoughts, please comment.x