O výjimečnosti mé levé mozkové hemisféry není pochyb. Práce s čísly, logickou, nevyjímaje analytického myšlení, mi je od malička vlastní. Ovšem co se pravé hemisféry týká, to není žádná hitparáda. S představivostí to tak špatné není, o svých vizích dokážu mluvit hodiny a hodiny, nicméně vnímání rytmu, prostoru, barev a perspektivy znatelně pokulhává i proto jsme často ve stresu, v křeči a máme plnou hlavu myšlenek a úkolů, které nám na klidu moc nepřidávají.
Co jsou myšlenkové mapy?
Myšlenková mapa je v podstatě taková systematická změť myšlenek týkajících se nějakého tématu, projektu, úkolu, prostě čehokoliv, na čem pracujete nebo přemýšlíte. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že jak jednotlivé myšlenky zaznamenáváte a následně rozvíjíte podrobněji, dávají vám ucelený a smysluplný pohled na dané téma. Tím, že dané téma rozvíjíte o další a další myšlenky, dokážete zahrnout i nápady a myšlenky, které by vám obyčejně unikly. Pro ilustraci uvádím obrázek jednoduchého základu myšlenkové mapy, kde jsou zobrazeny jak slova, tak obrázky. Myšlenky ze základních větví by se dále rozvíjely a vytvořili by tak ucelený pohled na dané téma.
Jak je vidět na obrázku, princpem je uprostřed vytvořit středový obrázek, který bude znázoňovat dané téma, problématiku a k němu se stanoví základní silnější větve, které mají každá jinou barvu. Dále se k jednotlivým větvím přiřazují myšlenky a ty se dalšími větvemi rozvíjí.
K čemu se dají využít?
Myšlenkové mapy mají neomezené využití. Nejjednodušší je využít tam, kde to cítíte a je vskutku jedno, zda to bude pro osobní sen, pro plánování diáře, dovolené, nebo jakýchkoliv pracovních úkolů či projektů. Mě osobně se staly nezastupitelnou součástí všech projektů, na nichž pracuji. Jiný nástroj mi nedokáže tak přehledně a smysluplně ucelit myšlenky a díky jejich vizualizaci, přivést nové nápady a pohledy.
Výborným pomocníkem jsou pro jakékoliv plánování. Ať už plánujete svůj den, týden nebo i delší obdobní, myšlenkové mapy jsou to pravé. Budete mít všechny úkoly na jedné stránce barevně a přehledně zpracované, takže mozek při pohledu na myšlenkovou mapu se bude hned orientovat, zatímco když se podíváte na klasický seznam úkolů, spíše to člověka deprimuje, co všechno musí a nevidí mezi úkoly souvislosti, takže se hůře rozhoduje, co je důležité.
Nejlepší na tom je, že kromě toho, že je třeba vždy začít těmi stěžejními myšlenkami a pro jednotlivé větve používat pokud možno vždy jednoho slova, jiná pravidla či omezení zde nenajdete. Ten pocit, že můžete bez omezení tvořit a svépomocí rozvíjet své myšlení, je opravdu osvobozující.
Čeho se vyvarovat?
Několik rad a tipů, jak se nenechat otrávit, abyste nemuseli jako já čekat nějaký ten rok, než vám dojde, jaký je to efektivní nástroj. Vřele doporučuji si přečíst knihu o myšlenkových mapách, mně tedy otevřela oči. Moc nefunguje, když vám fungování myšlenkových map bude někdo vysvětlovat, alespoň na mě to nezanechalo vůbec žádná dojem, respektive spíše negativní.
Když už se nechcete číst s knihou, tak si myšlenkové mapy od někoho, kde je používá, nechte vysvětlit na nějaké vaší myšlence nebo nápadu, v tomto případě by vám to mohlo dávat smysl a nemuselo vás to odradit. Také doporučuji si s nimi trochu vyhrát, hlavně barvy jsou velmi efektivní a dodávají vaší mapě větší přehlednost. Obrázky jsou samozřejmě výhodou, protože ještě více rozvíjí vaši představivost a kreativitu.
Doporučené odkazy a literatura
Jak je z článku patrné, tento nástroj si nemohu vynachválit. Pro vás, které tato oblast zaujala, doporučuji projít web http://www.myslenkove-mapy.cz/rubrika/galerie-map/, kde naleznete spoustu tipů a triků, obrázků a dalších námětů. Vhodná je také kniha (z níž tento web čerpá) Myšlenkové mapy od Tonyho Buzana. Věřím, že vám tento nástroj bude minimálně tak dobře sloužit, jako slouží mně.