V minulém článku jsem Vám slíbila, že se podíváme na rozdíl mezi nálevem a odvarem. Vzhledem k tomu, že teď kvete spousta léčivek, které si můžete nasbírat, dám přednost jim (k nálevům a odvarům se vrátíme někdy později). Dnes se podíváme na černý bez a hloh obecný.

Černý bez

Určitě většina z Vás zná černý bez, vždyť jsme ho povinně sbírali na základní škole. Ale víte jak úžasný je to pomocník?
Kde najdete černý bez asi nemusím dlouze vypisovat – tento keř najdeme u neošetřovaných plotů, na loukách, u remízků, blízko křoví, nebo třeba u polních cest.

Sbírá se především květ – nejlepší doba sběru je v květnu a červnu kolem poledne. Sbíráme vždy pouze čisté květy, květy napadené mšicí nesbíráme. Pokud chcete mít květy rychle suché, odstříhejte tuhé stopky. Plody sbíráme v září a říjnu, vybírejte si vždy hodně zralé plody. Lze je usušit nebo z nich můžete uvařit marmeládu. Můžeme sbírat také listy.

Květ je vynikající potopudnou a močopudnou bylinkou, takže se velmi dobře hodí při čištění organismu. Vynikající je při nachlazení, pomáhá vykašlávání, používá se při nemoci cév. Při kojení podporuje tvorbu mateřského mléka.

Plody mají protizánětlivý účinek, používají se při bolestech páteře, kloubů, ale i trojklanného nervu. Jsou mírně projímavé a trošku snižují krevní tlak. POZOR nezaměňte plody za plody bez chedbí – ty mají velmi razantní působení a mají až toxické účinky, tak ať se nepřiotrávíte!!!

List je výborný na suché zábaly při revmatických bolestech a také nám pomůže vytáhnout vodu z kolena. Stačí čerstvé listy rozdrtit, aby pustily šťávu (nebo suché listy spaříme a uděláme z nich kašičku), postižený kloub jimi obalit, omotat kouskem plátna a nechat působit cca jednu hodinu.

A jak bez zpracovat? Samozřejmě si můžete udělat vynikající čaj, ale co dál?

Smažený bezový květ

Uděláme si slané palačinkové těsto, trochu hustší konzistenci, květy bezu v něm vykoupeme a dáme na pánvičku – nejdříve květy dolu, až je tato strana udělaná, ustřihneme stopky a otočíme na druhou stranu. Podáváme s bramborem, nebo jen tak samotné se zeleninovým salátem.

Bezový sirup

Převaříme 4 litry vody a necháme vychladnout. Nasbíráme 60 květů bezu, oloupeme 4 – 5 citronů a nakrájíme je na kolečka. Citrony smícháme s květy bezu, přelijeme vychlazenou vodou a necháme 2 – 3 dny luhovat. Poté scedíme, přidáme 1,5 – 2 kg tmavého cukru, nebo můžeme použít agávový sirup podle chuti (cca ¾ skleničky), naplníme do sklenic a uchováváme v ledničce.

Bezová limonáda

Do 4 listrové lahve dáme cca ½ kg cukru, malinký kousek kvasnic (menší než malá kostka cukru), 6 velkých nebo 10 malých květů (nebo hrst sušených květů), 1-2 citrony oloupané a nakrájené na kolečka. Přelijeme mírně vlažnou nebo odraženou vodou a necháme stát 12 – 16 hodin. Poté scedíme, ředíme s vodou 1:1 a opět přidáme plátky citronu. Tato limonáda se mi osvědčila, pokud máme rodinnou oslavu – nachystám den předem a potom už pouze naředím.

Hloh obecný

Je dvoudomý keř, dorůstající výšky 5 a více metrů. Na větvích jsou trny, stopkaté listy jsou tří až pětilaločné, bílé květy tvoří bohaté květenství, literatura uvádí, že značně zapáchají, ale třeba mě to tak nepřijde. Plody se nazývají hložinky. Sbírá se nejčastěji květ (ten už nasbírat asi nestihneme), méně list, sbírají se i hložinky.

Hloh má velmi příznivý vliv na práci srdce a zlepšení krevního oběhu, působí protiskleroticky, snižuje a uklidňuje krevní tlak. Tlumí a harmonizuje srdeční arytmie, používá se při otocích jak srdečního, tak ledvinového charakteru. Tlumí klimakterické potíže.

Hloh se kombinuje do směsí, může se podávat i dlouhodobě – uvařit si čaj. Čaj z hlohu podporuje krevní oběh a zlepšuje zásobování srdce kyslíkem.

Nejvhodnější formou je tinktura z květů (lze sehnat u bylinkářů). Kombinuje se s tinkturou kaštanovou a s tinkturou z jinanu dvoulaločného.

Čaj z hlohu

1 čajová lžička květu hlohu se přelije šálkem vařící vody a nechá se 5 minut pod pokličkou vyluhovat. Pije se 3 – 4x denně a doporučuje se vypít dva šálky před spaním. Může se osladit medem, NE cukrem.

Směs z tinktur

50% hlohové tinktury, 30% kaštanové tinktury a 20% tinktury z jinanu dvoulaločného. Dávkuje se obvykle 4x denně cca 20 kapek. Tato směs harmonizuje srdeční chod, zlepšuje kvalitu a pružnost cévních stěn a zlepšuje prokrvení periférie.

Tinktury doporučuji sehnat u bylinkářů, výroba tinktur už je trošku složitější, pokud s jejich výrobou nemáte žádné zkušenosti, je lepší si koupit už hotovou tinkturu.

Opět Vám připomínám, abyste k léčivkách přistupovali s respektem. Pokud si nejste jisti jejich užitím, poraďte se s bylinkářem. I s používáním bezového sirupu se musí opatrně, pokud se jím předávkujeme, může nám být špatně (žaludeční nevolnost)!!!

Mimo svých vlastních zkušeností jsem čerpala z:
Jiří Janča, Josef A. Zentrich Herbář léčivých rostlin, 1. a 2. díl, Eminent, 2008,ISBN 978-80-7281-368-1, 978-80-7281-365-0.

Přeji Vám krásné dny.
S pokorou a láskou
Eva

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x