Je to až neuvěřitelné, jak čas letí a my se přesouváme do druhé poloviny roku. Červenec je zaměřen na krevní oběh a také my se podíváme na bylinky, kterými můžeme krevní oběh zlepšit, nebo podpořit jeho činnost.

Mezi mé oblíbené bylinky patří „obyčejná“ kopřiva dvoudomá. Určitě nemusím dlouze popisovat, kde na ní můžete natrefit. Ale pozor! Při sběru kopřivy bychom si měli vybírat slunná místa, kde je kopřiv málo. Pokud se kopřivy na místě vyskytují ve velkém množství, znamená to, že tato půda obsahuje hodně dusičnanů a proto na takovémto místě kopřivu nesbíráme. Nejlepší čas pro sběr kopřivy je kolem poledne nebo odpoledne při sluníčku. Kopřiva působí na všechny fyziologické funkce, používá se jako antidiabetikum, staví krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, má ještě mnoho dalších účinků, ale důležité je také, že působí na vysoký krevní tlak a jako antisklerotikum, což znamená, že nám udržuje cévy s pořádku, a čistí nám krev.

Možná už někdo z Vás také zkoušel odvar na lesk, proti vypadávání a na posílení vlasů (my jsme si doma oplachovali vlasy odvarem z kopřiv celkem pravidelně). Výborný je také špenát z kopřiv. Kdo jste ho ještě neochutnali, rozhodně neotálejte. Chuť je trošku jiná, než u normálního špenátu, proto Vám doporučuji začít s kopřivou pomaleji, tzn. do běžného špenátu přidejte pár listů kopřivy, poměry mezi kopřivou a špenátem můžete experimentovat podle libosti. Pokud pijete čaj z kopřiv, neměl by se používat dlouhodobě, lepší je pokud kopřivu přidáte k nějakým dalším bylinkám. Mimochodem, věděli jste, že kopřiva chrání hranice pozemku?

Odvar z kopřivy na lesk vlasů

Do studené vody (množství nechám na Vás) přidáme přiměřené množství čerstvých listů z kopřivy (na 1 litr vody velkou hrst kopřivových listů) a pomalu přivedeme k varu, vaříme cca 10 minut na mírném ohni, potom necháme ještě luhovat. Vlažné scedíme a tímto odvarem si opláchneme umyté vlasy. Kopřivu už z vlasů nesmýváme. Pokud budete mít čas, můžete si odvar z kopřivy vmasírovat do pokožky hlavy.

Na vypadávání vlasů se používá hrst kořene z kopřivy a půl litru vinného octa, dále je postup stejný jako u odvaru. Po vychladnutí vmasírujeme do pokožky.

Kopřivový sirup

80 stonků kopřiv, 4 litry převařené a vychladlé vody, 4-5 oloupaných na kolečka nakrájených citronů. Citrony a kopřivy smícháme, zalijeme převařenou vodou, necháme v chladu luhovat minimálně 24 hodin. Poté scedíme, přidáme 1 – 1 ½ kg cukru (jestli použijete bílý nebo tmavý nechám na Vás, lze ¨použít také agávový sirup, sladkost si dolaďte podle chuti) Naplníme do sklenic a uchováváme v lednici, nepít dlouhodobě.

Další výbornou bylinkou na čištění krve je ostropestřec mariánský. Ten nemá cenu sbírat vlastními silami. Ostropestřec je bodlák, špatně se sbírá a ještě hůř suší, proto je lepší si ho koupit už „hotový“. Poslední dobou zažívá tato rostlina boom, ale je potřeba si vybrat opravdu kvalitu, i když je možná někdy dražší (koukněte na stránky www.sshanti.cz), určitě se vyplatí investovat do kvality, děláte to přece pro sebe.

Pokud mluvíme o látkové výměně, nesmíme zapomenout na pohanku. Pohanka nám udržuje cévy v dobré kondici. I pohanku je lepší si koupit, než jí pracně pěstovat a sbírat. K dostání je celá, půlená, nebo i pohankové slupky. Dále si můžete uvařit pohankovou kaši, kdo nemá čas i kaše se dá koupit už hotová, stačí pouze zalít vodou.

Zahřívací polštářek

Ušijeme si malý polštářek (nebo použijeme povlečení na malý polštářek, lze také koupit už hotový), naplníme ho pohankovými slupkami a díru, kterou jsme plnili polštářek, zašijeme. Na takovýto polštářek si můžeme ušít ještě venkovní obal z látky dle vašeho výběru. Pohankový polštářek používáme, pokud potřebujeme nějakou část těla nahřát. Stačí polštářek strčit do mikrovlnky, nebo běžné trouby a pohankové slupky nahřát, potom už jenom polštářek položíme na místo, které chceme prohřát. Pozor ať to s nahřátím nepřeženete, mohli byste se spálit.

A to je dneska z povídání o bylinkách všechno, užijte si dovolených a mějte se sluníčkově (i když třeba venku prší), jen Vy se rozhodujete, jak se budete mít a cítit!

S láskou Eva

 

0
Would love your thoughts, please comment.x