Všichni asi víme, že běhání patří po chůzi k nejpřirozenějšímu pohybu našeho těla. A pokud chceme pro naše tělo něco udělat, je asi vhodné začít tím, co je pro nás přirozené. Běhání mimoto má spoustu dalších benefitů. Při běhání nemusíme totiž trénovat jenom své tělo, ale také svou mysl.

Jeden z důvodů, proč jsem začala běhat, bylo si vyčistit hlavu. Bylo to pro mě období, kdy můj veškerý čas vyplňovalo podnikání a sedět po schůzkách, anebo u počítače nebyl zrovna ideální životní styl. Kromě bolesti zad jsem cítila, že bez pohybu to prostě nepůjde. Ale dvakrát se mi do toho nechtělo. Respektive, dokopat se k aktivitě, kterou budu dělat pravidelně, vypadalo s mým pracovním nasazením dost nereálně.

Nicméně jsem několikrát vyrazila do nedalekého lesa, kde je příjemné prostředí. Zkusila jsem oběhnout rybník. Byly to asi 2 kilometry a myslela jsem, že je po mě. Já, člověk, který dělal atletiku a spoustu dalších sportů, najednou má problém uběhnout něco přes 2 kilometry? Ego trpělo neskutečně. Ještě jsem si zapla na mobilu nějakou běžeckou aplikaci, takže při pohledu na čas ego utrpělo podruhé. Vždyť to vycházelo tak na rychlejší chůzi a já měla přitom pocit, že běžím jak o život.

Žádné pozitivní vyhlídky na pravidelné běhání to zrovna nebyly. Motivace na bodu nula, kondice taktéž. Při pocitu, že už to nikdy nebude lepší jsem doslova protrpěla ještě několik pokusů a žádný extra posun se neudál. Jen jsem si četla všechny ty komentáře kamarádů, co chodí běhat, hltají spousty kilometrů a jsou happy. Já teda moc ne. Běhání pro mě nebylo nic příjemného, ale všimla jsem si, že si alespoň tu hlavu vyčistím. Že vlastně to byla jedna z věcí, proč jsem začala a ta funguje. Někdy jsem poslouchala hudbu, někdy se mi hlavou proháněla nějaká myšlenka, ale v hlavě jsem se cítila po běhání opravdu svěžejší, ač fyzicky spíše naopak.

Toto byl asi impuls, se na to nevykašlat. Dokázala jsem si najít něco pozitivního, i když se to nevyvíjelo vůbec podle mých představ. A to Vám na začátku doporučuju. Druhým zásadním krokem bylo rozhodnutí, přestože jsem se cítila jako totální loser, nastavit si v mobilu endomondo aplikaci (která Vám změří průměrný temp, délku běhu, čas, atd.) a nechat jí automaticky sdílet můj běh na sociálních sítích. Důvod? Využila jsem svoje ego, které trpělo, jak mi to nejde a udělala jsem si z toho výhodu – motivaci. Přeci se musím začít zlepšovat, když se na to každý kouká?

Stačí sebemenší berlička, jak vydržet a máte napůl vyhráno. Takhle to trvalo celé jaro a léto. Předsevzala jsem si chodit 2x týdně a ke konci léta jsem zjistila, že to vlastně není už takové utrpení. A zkusila jsem přidat jedno kolečko navíc. A najednou to šlo uběhnout, sice s žádnou velkou euforií, ale uběhla jsem to.

Jak už jsem naťukla, běháním si můžete vyčistit hlavu. Můžete si psychicky ulevit a na chvíli vypnout a zasoustředit se chvíli na něco jiného, než jsou starosti a pokud vydržíte, časem se Vám z toho stane určitý forma dynamické meditace. Doporučuju si po běhání třeba i cíleně zameditovat. Najít si ještě pár minut pro sebe a využít ten stav po běhání, kdy jste příjemně unavení, ale v pohodě.

Jak začít běhat?

  • Prostě jděte!
  • Mějte motivaci a svoje vlastní důvody (moc nefunguje, chci zhubnout, je třeba si to opravdu konkretizovat do hloubky, najít ten opravdový užitek) – musíte vědět, proč to děláte a hlavně, že Vám to má něco pozitivního přinést a to je třeba v tom hledat, i když Vám to na začátku třeba nepůjde podle Vašich představ.
  • Naplánujte si každý týden 2x čas, kdy půjdete běhat (já plánuju podle počasí a toho, jakým mám naplánovaný pracovní týden. Odpadnou Vám pak výmluvy typu, ono prší, tak nemůžu, nebo zase jsem to nestihla – to je Vaše zodpovědnost za svoje rozhodnutí).
  • Stanovte si jednoduchý cíl a pomalinku se snažte zlepšovat (já jsem začala na 2 kilometrech a postupně jsem se snažila se pokaždé alespoň malinko zlepšit buď v délce nebo v rychlosti, atd.)
  • Zkuste si běh užít alespoň v hlavě (běhání je to nejlepší na vyčistění si hlavy – časem při běhu třeba dokážete i meditovat nebo se svou myslí pracovat, což je další úžasná přidaná hodnota).
  • Najděte si parťáka, když už se s někým domluvíte, hůř se Vám bude běhání rušit, než když jdete sami a můžete se kdykoliv rozhodnout, že se Vám nechce, taky to pro Vás na začátku může být motivující, že spolu třeba tentokrát uběhntete trochu víc a hecnete se navzájem.

Příště si povíme o tom, jak se v běhu posouvat jak po fyzické, tak po psychické stránce, aby Vás běh bavil a naplňovat.

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x