V dnešním článku se s Vámi podělím o na první pohled „nepříjemné zkušenosti“, která mě ale velmi posunula ve vnímání situací a v jejich vyhodnocení na dobré a špatné. Také mě daná zkušenost obohatila o spoustu dalších uvědomění a vlastně mě obohatila i finančně, což byl příjemný bonus, ale k tomu se ještě dostanu.

To se jednou ráno probudím, bylo to přesně 28.9., pamatuju si to, protože je to státní svátek. Byť svátky moc neřeším a často ve svátky pracuju, je v tento den klid od zvonícího telefonu a hromady e-mailů, protože mají lidé volno. Nicméně jsem si potřebovala odpočinout, tak jsem si naplánovala pracovní klid. Potřebovala jsem si něco dojet zařídit do města, tak jsem vyrazila dopoledne, abych měla zbytek dne volno sama pro sebe. Když jsem se vypravila k odchodu, zjistila jsem, že se mi vybíjí telefon, tak jsem ho dala na nabíječku s tím, co by se mohlo stát, nechám ho doma nabít. (Normálně bez telefonu nedám ani ránu).

Neujela jsem ani dva kilometry a před sebou vidím stojící kolonu, následovalo dupnutí na brzdu a čekání, co z toho bude. Jak jsem se přibližovala k autu přede mnou cítila jsem, že to ubrzdím, že to bude dobré. Ještě jsem uvědoměle okamžitě při brzdění stihla zapnout výstražná světla, aby auta za mnou věděla, že je tu stojící kolona. Jen tak jsem se koukla do zpětného zrcátka, zda za mnou něco jede, to už jsem v poklidu stála. Ten pohled mě moc nepotěšil, viděla jsem, jak se na mě řítí tmavý Passat a vypadalo to, že to bude tak 50 na 50. Když už bylo auto těsně u mě říkám si, to dá, to bude dobrý. V tu chvíli rána jako blázen, nejdřív jedna, zezadu, pak druhá zepředu, když mě to odhodilo do auta přede mnou. Pán za mnou to jen tak tak dobrzdil, ale ten za ním do nás vlítl v plné rychlosti. V tu chvíli jsem si vzpomněla na svou myšlenku vyslanou pár minut zpět „nechám ten mobil doma, vždyť co by se za tu chvilku mohlo stát“.

Uvědomění číslo 1 – bouračka se ti může stát i když jedeš podle předpisů nebo stojíš

Když se něco takového má stát, tak se to prostě stane, bez ohledu na to, jestli si ta to člověk může sám, tím myslím, zda nehodu člověk způsobí. On si za tu situaci, i když jí na první pohled nezpůsobil, stejně může sám viz další uvědomění.

Uvědomění číslo 2 – když neděláš, co máš dělat, život tě k tomu dokope

To navazuje na bod 1. Byť jsem bouračku nezavinila, můžu si za ní sama, přesně vím, proč se to stalo. Náraz zezadu bylo jasné postrčení, abych začala konečně tvořit nové věci, o kterých jsem v té době mluvila, ale odkládala je, až bude čas, až bude lepší příležitost, až bude víc inspirace apod. Pokud chcete udělat změnu, udělejte ji hned teď, ne až někdy, tak to opravdu nefunguje.

Uvědomění číslo 3 – když nechceš vidět drobné signály, dostaneš pak pořádný

Po ráně zezadu přišla rána zepředu, nejprve signál rozhýbat se a hned potom zastavení, že tudy ale už ne. Už delší dobu jsem cítila, že se k některým lidem a situacím mám stavět jinak, a že moje cesta je někde jinde, než po které jdu, jen jsem neměla odvahu to změnit. Změnu jsem po tomto zážitku provedla velmi rychle, i když se to některým lidem, kterých se to týkalo příliš nelíbilo, bylo to velmi osvobozující a nechápu, proč jsem některé kroky a rozhodnutí neudělala už dávno.

Uvědomění číslo 4 – nestěžuj si, nic není tak hrozný, jak to vypadá

Byť mám své auto velmi ráda, protože jsem si vždycky chtěla koupit Mazdu a nadřela jsem se na ní, nabořená nevypadala zrovna hezky, nebyla jsem vůbec vytočená. To mě na sobě vlastně dost mile překvapilo. Byla jsem úplně v pohodě, vždyť jsou to jen plechy, nikomu se nic nestalo (v autech přede mnou i za mnou byly děti). Ani na chvíli mě nenapadlo jít třeba viníkovi nadávat. Ono by mi to stejně v ničem nepomohlo. Dávat průchod negativním emocím a vylít si na druhých zlost nefunguje.

Uvědomění číslo 5 – když si přeješ peníze, můžou přijít opravdu jakkoliv

Stalo se to zrovna v období, kdy jsem řešila nějaké finanční trable a díky této události jsem je celkem elegantně vyřešila, protože díky opravě auta částečně vlastními silami, mi nějaké peníze zbyly. Když mi toto došlo, že jsem si vlastně přála peníze a teď je mám, přišlo mi to směšné, jak to pěkně funguje, byť takhle jsem ty peníze zrovna získat nechtěla. Stačí věřit, že každá situace má své řešení.

Uvědomění číslo 6 – každá situace je dobrá nebo špatná podle toho, jak se na ní díváme

Když jsem si to všechno srovnala v hlavě, zjistila jsem, kolik dobrého mi tato situace dala a přinesla. Všechno je jen o úhlu pohledu. Sice to pro mě asi měsíc znamenal značné omezení, být bez svého auta, na které jsem zvyklá, protože celkem dost pracovně cestuji, pozitivních věcí mi to přineslo mnohem víc a ten měsíc utekl jako voda. Také jsem si uvědomila, že není třeba hodnotit, zda je něco dobré nebo špatné, že situace prostě jsou takové, jaké jsou a záleží jen na nás z jakého úhlu pohledu se na ně chceme dívat, to je totiž naše rozhodnutí.

Uvědomění číslo 7 – vždy, když Vás něco „zastaví“ nebo rozhodí, přemýšlejte, zda Vám to neříká, že byste měli něco změnit.

I když se nám stane něco nepříjemného, záleží na nás, jestli se na to budeme dívat jako na problém, nebo si z té situace vezmeme něco užitečného a budeme jí brát jako příležitost ke změně.

 

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x